Думка методиста

Готуємось до школи

Здоровому дитяті легко вчитися
Учбова програма навіть в першому класі дуже напружена, хворіти часу немає, наздоганяти завжди важче, ніж освоювати поступово разом зі всіма. Ще раз проконсультуйтеся з лікарями, пройдіть диспансеризацію (якщо маля ходить в дитячий сад, диспансеризацію він пройде в саду). З'ясуйте, чи має потребу ваше маля в якому-небудь лікуванні, чи зроблені йому необхідні щеплення. Лікар розповість вам, як правильно загартовувати дитину, щоб до школи вона зміцніла.
Якщо ваше дитя не ходить в дитячий сад, починайте заздалегідь привчати її до режиму життя школяра. Хай вона звикнеться рано пробуджуватися і рано лягати спати. У першій половині дня пограйте в школу, влаштуйте їй "уроки" малювання, читання разом з мамою або бабусею, можна повчити букви, складати слова з кубиків з буквами і так далі Головне не перестаратися - хай все буде в радість.

"Хочу в школу!”
Проведіть екскурсію по школі, пройдіть по двору, загляньте в кімнату першого класу, поглянете як вона оформлена, які там меблі, як виглядає класна дошка. Обговоріть удома, що сподобалося, яке залишилося враження. Поступово у дитини прокинеться інтерес до нового "дорослого" життя. У розмовах з гордістю підкреслюйте "Він у нас вже дорослий, скоро піде в школу". Почніть з приготування: список всього необхідного є при вході в школу.
Заздалегідь купіть разом з дитиною або подаруйте їй (на день народження, на Новий рік або інше свято) ранець (портфель, сумку). Дозвольте майбутньому першокласникові бути схожим з ним по кімнаті, повернутися перед дзеркалом, з'їздити з ним в гості.
Поступово наповнюйте ранець необхідними речами, пояснюючи призначення кожної. З ними можна навіть пограти, але під вашим наглядом.
Разом купуйте зошити і обкладинки для зошитів і книг.
Займіться устаткуванням робочого місця. Хай маля почне його обживати, розкладе по скриньках зошити, альбоми, олівці. Привчайте дитину самій тут малювати, розглядати картинки, клеїти, ліпити.

Колектив
Якщо дитина ходила в дитячий сад, проблем не буде: вона вже знайома з дисципліною, уміє спілкуватися з однолітками і підкорятися педагогові. "Домашньому" маляті буває важко змиритися, що він не один, не найголовніший, не єдиний, а такий же, як всі останні діти.
Запишіться в який-небудь кружок, секцію, підготовчі курси, запрошуйте до себе знайомих з дітьми.
Малюк має бути самостійним: самостійно одягатися, зашнуровувати взуття, збирати портфель.

Учити або не учити
Деякі мами вважають, що спеціально учити не треба, що в дитинстві має бути дитинство. Інші, навпаки, завантажують малюка до межі: англійська мова, фігурне катання, танці, малювання, і так далі.
Так треба готувати дитину до школи чи ні? Педагоги і психологи вважають, що обов'язково треба. Лише без примусу і покарань.
Як правильно підготувати дитину до школи і не відохотити до навчання?
По-перше, розвивайте дитині кисть руки: нехай більше малює, пише, вчиться тримати олівець в руці.
По-друге, обов'язково навчіть дитину до школи читати. Читайте йому цікаві книги і запропонуйте дитині читати самій останнє речення на сторінці, останній абзац, кожну четвертую сторінку і так далі Зупиняйтеся кожного разу на "найцікавішому місці", щоб маля захотіло взнати, що далі. Оточіть своїх дітей достатньою кількістю цікавих книжок, відповідайте на всі їх питання, більше спілкуйтеся.
По-третє, будьте терплячі, якщо у малюка щось не виходить, це не означає, що він "нетяма" або "тупиця". Не форсуйте події, ваша праця не пропаде дарма.

Йдемо в школу!
І ось він - перший клас. Візьміть відпустку самі, потім нехай візьме відпустку тато або бабуся, не кидайте все на самоплив, ви потрібні першокласникові.
Будьте в курсі, взнавайте кожного тижня, що дитина вивчає, які у неї успіхи, над чим ще треба попрацювати. Запасіться терпінням, приємно, якщо є успіхи, якщо немає - не трагедія. Робіть уроки разом з дитям, але не перетворюйте домашню роботу на тортури, не виходьте з себе і не виконуйте всю роботу за дитину. Хваліть дитину, навіть якщо результати не дуже хороші. Пам'ятайте, що успіх окриляє і дає сили.

Домашня робота
Пограйте з дитиною в школу. Хай вона буде вчителем і пояснить вам, як прочитати (написати) слово, вирішити завдання і так далі.
Можна запросити однокласника разом виконувати домашнє завдання.
Старші брати і сестри можуть попрацювати репетитором.
Батьки повинні мати повне уявлення про те, що відбувається в школі, бути в курсі всіх подій. Навіть якщо у вашого дитяти скромні успіхи не зневіряйтеся, погана відмітка не покарання, а керівництво до дії. Заняття з дитиною - це нелегка праця, що вимагає терпіння, самовладання і дисципліни, але ви просто зобов'язані допомогти дитині самоутверджуватися, добитися успіхів у всьому і не лише в навчанні.